فرش وینتیج

« فرش وینتیج »

فرش به عنوان یک زیرانداز لوکس که تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارد شناخته میشود . در دهه های اخیر سبک زندگی مردم ایران دچار تغییراتی شده که بر روی سلیقه آنها نیز تاثیرگذار بوده است . در دهه های قبل در فرهنگ مردم ایران هر چیزی که کهنه شده بود بی ارزش تلقی می شد.

ارزش و اهمیت فرش را زمانی میتوان درک کرد که تمامی اجزای یک خانه را در یک فضا قرار دهیم ولی فرش را پهن نکنیم . در این صورت است که میتوان نبود فرش و به زیر سوال بردن زیبایی دکوراسیون را درک کرد و بعد از قرار دادن فرش است که فضا شخصیت و شکل خود را میگیرد .

فرش وینتیج به فرش کهنه نما شهرت دارد . در قدیم الایام فرش های قدیمی مورد علاقه افراد کلکسیون دار و دوستداران عتیقه جات بود و مشتری کمی نیز داشت . ولی با توجه به تغییرات و تفاوت هایی که در سلیقه و زندگی مردم به وجود آمد کارگاه ها و کارخانه های تولیدی دست به تولید چنین فرشی که بافت تازه دارد ولی نمایی از طرح و رنگ کهنه ای برخوردار است زدند .

این نکته نیز قابل توجه است که در تولید فرش وینتیج فرش نو را توسط یک سری مواد شیمیایی تبدیل به فرش کهنه تر میکنند به گونه ای که تصور شود این فرش قدیمی بوده و به اصطلاح آنتیک است .

 

فرش وینتیج به گونه ای است که رنگ و طرح خود را از دست داده و ظاهر آن پاخورده و سنگ شور شده است . در قدیم متداول بود که فرش را زیر پای عابران در کوچه و خیابان پهن میکردند تا بر اثر تابش خورشید و عبور و مرور رهگذران شکل و ظاهر خود را از دست بدهد . همچنین آن را با خاکستر و چوبک و آب می شستند که ظاهری قدیمی تر پیدا کند و شکل کهنگی به خود بگیرد.

در صورتی که امروزه از روش دواشور کردن برای کهنه نما کردن فرش استفاده میکنند که در این روش با استفاده از هیپوکلریت کلسیم باعث از بین بردن الیاف و بافت فرش میشوند .

در کل فرش وینتیج فرشی با سبک قدیمی و عتیقه است که استفاده از این فرش ها در دکوراسیون مختلف زیبایی و جلوه خاصی به فضا میبخشد .

از خصوصیات دیگر این فرش میتوان به مواردی همچون یکنواخت نبودن رنگ ها، سایه روشن هایی بر روی فرش، نقشه و طرح قدیمی، ظاهری خدشه دار به همراه رنگ های کلاسیک و شاد اشاره کرد . این فرش ها دارای طرح و رنگ های متنوعی هستند که میتوانید آن را با محیط خود ست کنید . جنس نخ به کار رفته در آن باعث شده که پرز نداشته باشند و یا مقدار پرز آن کم باشد .

این فرش ها دارای طرفداران خود هستند و تنوع بالایی در سایز نیز دارد. یکی از دلایلی که میتوان به راحتی این فرش را تهیه کرد این است که نگهداری از آن بسیار راحت تر بوده و در عین زیبایی ظاهری زیبا داشته و تمیز کردن آن نیز بسیار راحت است .